wtorek, 05 grudzień 2023

Bezpieczne gotowanie – jak przygotować pracownika do pracy w gastronomii?

food 4343863 640Każdy szef ma obowiązek uskutecznić instruktaż z zakresu bezpieczeństwa. W czasie jego trwania pracownik poznaje nie tylko swoje funkcje, ale również uprawnienia. Co nadrzędne, starannie przeprowadzone przeszkolenie powinno zaznajomić z sytuacjami zagrożenia, które wiążą się z obowiązkami. Pobrana świadomość daje podwładnemu możliwość wystrzegać się urazów, zaś w wypadku kiedy taki dojdzie do skutku, stosownie zadziałać. Każda specjalizacja jest różna, tym samym także kursy będą się różnić. Na co zwrócić uwagę na konkretnych stanowiskach? W jaki sposób ubezpieczyć podwładnego przed schorzeniami związanymi z pracą? Oto parę wzorów.

Specjalizacją, jaka wydaje się w największym stopniu przyprawia o schorzenia, jest budowlanka jak i motoryzacja. Styczność z przeróżnymi narzędziami jak również miksturami niebezpiecznymi wymaga odpowiedniego przyuczenia. Dochodzi też częsta praca na wysięgnikach. O złamanie nie ciężko. Poza podstawowymi nakazami przeciwdziałania, wszelki pracownik mógłby przejść kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. W jego trakcie nauczy się wykonać resuscytację, ale także jak na przykład odkazić uszkodzoną część ciała.

Szkolenia i kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy odbywają się cyklicznie w większości miast w Polsce, listę terminów kursów KPP np. w Lublinie.

Nie brakuje również kursów kwalifikowanej pierwszej pomocy w Poznaniu. Poznań jest sporym miastem i liczba przeprowadzanych tam kursów KPP pozwala w dogodnym terminie przeszkolić pracowników.

Odmiennym przykładem jest praca w gastronomii. Szczególnie jako kucharz. Przygotowanie licznych potraw, na szybko, może skutkować powstawaniem zranień czy poparzeń. Na sali także należy uważać. Kelner w biegu potrafi pechowo przewrócić się. Sytuacje można mnożyć. Dochodzi przy tym również konsument. W jaki sposób postąpić w momencie zasłabnięcia? Kurs pierwszej pomocy jest konieczny, żeby zespół potrafił bez nerwów obsługiwać gości, nawet gdy coś się zadzieje.

Szczególne szkolenie z postępowania w razie wypadków wiąże się z branżą turystyczną. Czy to w na szlaku górskim czy nad jeziorem, nie zawsze będzie w zasięgu ręki pracownik medyczny. Każdy opiekun wycieczki musi wiedzieć, na czym w danej sytuacji opiera się pierwsza pomoc. Szkolenia z tego obszaru są nieocenione. Nad wodą może się przytrafić wszystko. Od skręcenia kończyny przez źle postawiony krok, po banalną niemoc ciała. Dla komfortu przewodnika, jak również uczestnika, dobrym zabezpieczeniem jest kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Cena, którą wymagane jest pokryć, jest niezmiernie mała do pożytków, które ze sobą przynosi.

pexels energepiccom 2991157Nauczanie podwładnych w obrębie radzenia sobie w trudnych sytuacjach to obowiązek każdego zatrudniającego. Nie tylko w ramach szkolenia wstępnego. Co pewien okres wskazane jest uzupełniać znajomość obowiązujących zasad oraz właściwy kurs KPP. Recertyfikacja, wobec ciągle przekształcających się przepisach, jest zwyczajnie zdroworozsądkowa. Pamiętajmy niemniej, że różne sytuacje zdarzają się nie tylko w podczas wykonywania zawodu. Jeśli nadal mamy obawy po kursie, wskazane jest nabrać doświadczenia samemu. Nigdy nie wiadomo kiedy Twoja pomoc uratuje komuś zdrowie.