wtorek, 05 grudzień 2023

Jak zadbać o przyjemny klimat w lokalu

business gc7e719384 640W ogarniającym nas świecie jesteśmy w stanie zobaczyć wysyp budowli, jakie są wykończone w modernistycznym stylu. Prosta kompozycja, moc tafli szklanych i subtelna kolorystyka. Nurt nowoczesny stał się w tym momencie ogromnie popularny. Także wnętrza zaprojektowane są w tym profilu. I nie ma się co dziwić w tak szybko zmieniających się czasach, w których technika gna do przodu codziennie. Jakim sposobem jednak innowacyjność połączyć z wcześniej obecną tradycją?

Zależnie od placówki i jej użytkowania projektanci rozwiązują to różnie. Niepodobna wszak ukryć, że w licznych miejscach abstrahując od dobrania palety barw, wykorzystują szkło. Jako pospolity budulec, używany w wykończeniówce od wieków, umożliwia scalenie elegancji i praktyki w jednym. Poza tak widocznym fragmentem jak okno, następnym widocznym na wstępie są daszki szklane. Krocie drzwi jest nimi wykończonych. Proste, pochylone, przezroczyste – nieważne, wkomponowują się wszędzie.

old g9e70462a7 640Ogromne okna to doskonałe wyjście zwłaszcza do bibliotek. Dostęp do naturalnego światła, umożliwia ich czytelnikom na wygodne czytanie lektur bez nadwyrężania oczu. Ponadto nadają one przestrzeni błogiego tonu. Pożądane jest przeto, żeby nie był on zakłócany przez inne konstrukcje wykończenia. Toteż w innowacyjnych bibliotekach często napotykane są balustrady szklane. Warszawa, pełna w uniwersytety, a niedaleko nich naturalnie biblioteki, ewidentnie zintegrowała się z tym elementem.

Przyjazny przez wykorzystanie szkła charakter pomieszczenia, też przypadł do stylu licznym pubom. Przytulna antresola, podest czy schody – do każdego można przymocować balustrady szklane. Wrocław za to, pełen w pomieszczenia w guście industrialnym, ilustruje nam jak szkło wkomponować nowatorsko. Abstrahując od stylu pomieszczenia te łączy wygoda – szkło jest przystępne w dbaniu o czystości.

Kto by pomyślał, że tak prosty budulec jak szkło może posiadać takie znaczenie. Także okucia do szkła są aktualnie w taki sposób dobrane, że nie zniekształcają generalnego wyglądu aranżacji, a utrzymując stelaż, zapewniają stabilność. Dużo racji jest w twierdzeniu, że wielokrotnie nie cenimy tego z czym spotykamy się każdego dnia.