wtorek, 05 grudzień 2023

Wesele w rustykalnym klimacie

buffet ga1aff8d30 640Domy zbudowane z bali posiadają niepowtarzalny, rustykalny klimat. Z tego powodu regularnie wykorzystuje się tą technikę budowania w miejscach, które mają zapaść w pamięć gości. Są to na przykład sale weselne i ośrodki sportowe w górach. Jasne, że nie każdy lubią wesela w rustykalnym klimacie, jednakże, imprezy zorganizowane w klimatycznej sali umiejscowionej gdzieś na uboczu, będą miały swoją wyjątkową atmosferę. A po przebudzeniu będziemy mieli możliwość… wypocząć po intensywnej imprezie w spokojnym otoczeniu ;) Tak samo ma się rzecz z ośrodkami sportowymi. Tutaj raczej mniejsza ilość osób ma obiekcje w kwestii stylu – co jest bowiem bardziej stosownego niż po długim dniu jazdy na nartach czy snowboardzie wrócić do przytulnego ośrodka w typowym góralskim klimacie?

Oczywiście domy z bali, to nie tylko przyjazna atmosfera – posiadają one wiele właściwości, które sprawiają, że posiadanie takiego domu ma wiele zalet. Kluczowa sprawa to ogrzewanie tego typu budynku. Budynki z bali bardzo szybko się nagrzewają i nawet po dłuższej nieobecności szybko mamy możliwość cieszyć się miłym ciepłem. ponad to drewno w ogóle, a bale szczególnie eliminują niekorzystne jony dodatnie emitowane przez wyposażenie elektryczne. Dodatkowo domy z bali buduje się znacznie szybciej niż klasycznymi metodami.

Jednakże wszyscy wiemy nic nie jest perfekcyjne. Podstawową wadą domów z bali jest ich cena. Ile kosztuje dom z bali? Jest to zależne od wielkości, ale w uproszczeniu można założyć, że więcej niż murowany dom o takiej samej kubaturze. Wracając zaś do wspomnianej sprawy ogrzewania – pomimo, że domy z bali szybko się nagrzewają, to jednak drewno nie jest najbardziej optymalnym izolatorem termicznym i w związku z tym koniecznej jest użycie bali znacznej grubości, co niekorzystnie ma wpływ na koszt domu z drewna tej konstrukcji.

Jeśli chcielibyśmy cieszyć się własnym domem z bali, ale ograniczają nas finanse to ciągle mamy pewne opcje. Przykładowo domy z drewna do 35m2 są dość niedrogie, a w ofertach można wybierać ponieważ nasze prawo zezwala na budowanie domów o tak niedużej wielkości bez obowiązku dokonywania wielu formalności. Wobec tego dostępnych jest dużo ciekawych projektów tego typu.

wedding g8ff04a22d 640Innym popularnym rodzajem budynków są drewniane domy letniskowe całoroczne. Jak wspomniano już wcześniej, zaletą takiej konstrukcji jest fakt, że szybko się nagrzewa, więc używanie takiego domu również zimą nie nastręcza problemów.

Podsumowując, bale to interesujący materiał budowlany, który można stosować w różnych okolicznościach. Sprawdzi się tak samo przy budowie ośrodka wczasowego w Tatrach, jak również dla amatorów domów z drewna z tarasem, ulokowanych nad malowniczym zbiornikiem wodnym.