poniedziałek, 17 czerwiec 2024

Różnorodna dieta

zdrowe 08Ruch to zdrowie - to czytelne dla większości ludzkości. Ale równie ważne dla zdrowia jest troska o zbilansowanie posiłków, żeby dostarczyć swojemu ciału komplet potrzebnych składników odżywczych. Jakie potrawy warto przygotowywać, żeby żyć zdrowo - zwłaszcza jak uprawia się sport?

Na początek dobrze udać się na wizytę do dietetyka, który zleci różnego rodzaju badania. Niektóre może wykonać od ręki, jeżeli w gabinecie jest np. aparat do mierzenia cholesterolu albo ciśnieniomierz. Na marginesie: taki ciśnieniomierz nadgarstkowy dobrze mieć także w domu, żeby móc samodzielnie mierzyć tętno i w zależności od osobistych tendencji ustalać dobrze zbilansowany jadłospis. Specjalista od żywienia pomoże ustalić menu, poda również pakiet rad, które przydadzą się w późniejszym czasie - do samodzielnego gotowania i wyboru dań poza domem, np. w restauracji.

Do bilansowania posiłków może okazać się przydatna waga łazienkowa elektroniczna. Część ma specjalne funkcje, jakie ułatwią dobór poszczególnych składników dań. Trzeba również bezwarunkowo pamiętać o różnych alergiach, jakie potrzebują specjalnej diety. Istotne są nie tylko mikroelementy i witaminy, ale też indeks glikemiczny. I jeżeli cierpi się na tego typu schorzenie, nie można zapominać o wyposażeniu domowego kompletu medykamentów w igły do insuliny. Ale nie tylko - igły insulinowe trzeba trzymać zwykle pod ręką, przede wszystkim przy posiłkach w lokalu. Na marginesie, takie dolegliwości wymagające specjalistycznego menu nie wymuszają rezygnacji z aktywnego trybu życia. Wręcz przeciwnie - ruch jest korzystny w zasadzie zawsze. Oczywiście, są chwile, w których należy mieć na ramieniu bandaż kompresyjny lub wybierać określone rodzaje ćwiczeń, ewentualnie ograniczyć się do spacerów, mimo wszystko ruch przynosi pożytek.

zdrowe 11Należy również dbać o nawodnienie. Jak się trenuje, bardzo pomocny może się okazać kubek niekapek ze słomką, z którego można łatwo pić nawet w ruchu. Spożywanie właściwej ilości płynów jest bardzo ważne. Niezależnie od innych zaleceń dietetyka - o tym z pewnością nie można zapominać.