piątek, 23 luty 2024

Tęsknisz za kulinarnymi wyprawami? Czy śródziemnomorskie przysmaki możemy obecnie jeść jedynie lokalnie?

sardines 1489626 1920 Obostrzenia. Bardzo rozpowszechnione słowo mijających tygodni. Atakuje nas zewsząd – w telewizji, na ulicy, czy w pracy. Pomimo, że przyzwyczailiśmy się do życia w innych okolicznościach – a mało kogo dziwi wszechobecność masek, ciągle są jednak sfery, w których przebierając nogami, czekamy na powrót do normalności. Taką kwestią są wyjazdy do ciepłych krajów.

Nie ma jakiegoś problemu, gdy wybieramy się na wakacje w Polsce. Komplikacja pojawia się wtenczas, gdy myślimy o podróży poza obszar własnego kraju. Sporo narodów niechętnie wprowadza podróżnych na autonomiczny obszar, w innych – obowiązują choć część z tych obostrzeń. Właściwie w każdym kraju bezsprzeczną regułą jest używanie masek w publicznych miejscach, a niejednokrotnie także zaopatrzenie się w rękawice nitrylowe. Jednak, aby w ogóle dostać się do Szwecji, Portugalii, czy Włoch – musimy przejść test na grypę, lub odbyć dwutygodniową izolację. Czasem konieczne są obie możliwości jednocześnie, a same pomiary powinno się wykonać dwa razy.

Przebywając już na miejscu, odwiedzając urokliwe zakątki, do znudzenia mamy do czynienia z kartkami na hipermarketach, ścianach, budynkach – przypominającymi nam o sytuacji zagrożenia i królującymi z tego powodu ograniczeniami. "Włóż maseczkę", ”noś rękawice lateksowe”, „zachowaj odległość 2 m” – takie hasła są obecne niemal wszędzie. Nie dziwi zatem, że twórcy wyzyskując dobry dla nich moment, wyprzedzają się w wymyślaniu wzorów różnorakich maseczek. Nie tyczy się to nawiasem mówiąc jedynie masek. W sprzedaży do kupienia są nie jedynie rękawiczki jasne, czy fioletowe produkty, ale także coraz to mocniej słynne rękawice czarne.

spaghetti 2931846 1920Będąc na urlopie, często przebywamy w pomieszczeniach, gdzie mamy możliwość natknąć się na krocie rożnych osób. Konsumowanie potraw w regionalnych restauracjach, odwiedzanie muzeów, pobyt na plaży, korzystanie ztutejszych atrakcji – to wszystko, sprawia, że narażamy się na potencjalne niebezpieczeństwo w wyższym stopniu niż w normalnym egzystowaniu. Nader istotne jest to, by zabezpieczać siebie i swoich krewnych i korzystać z dobrych jednorazowych materiałów zabezpieczających. Trzeba nosić m. in. nitrylowe rękawiczki – jakie powinno się włożyć, gdy kupujemy jedzenie na tragach, czy zaopatrujemy się w pamiątki dla przyjaciół.

I choć nie mamy pewności, jak długo takie przedmioty będą nadal nam asystować – wypada mieć świadomość, że wkładanie masek, czy zaopatrzenie się w rękawiczki jednorazowe nitrylowe, chroni nas przed covidem i działa w ten sposób, że czujemy się bezpieczniej.